Co je to mediace – význam, jak probíhá a její fáze
Definice mediace
Co je to vlastně mediace? Je to způsob, který pomáhá lidem v konfliktní situaci nalézt řešení prostřednictvím řízené komunikace vedené mediátorem. Cílem mediace je najít takové řešení, které je pro obě strany reálné, vyhovující a dlouhodobě udržitelné.
Význam mediace je definován také zákonem, podle kterého se mediaci rozumí: „postup při řešení konfliktu za účasti jednoho nebo více mediátorů, kteří podporují komunikaci mezi osobami na konfliktu zúčastněnými (dále jen „strana konfliktu“) tak, aby jim pomohli dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody,…“
Kdo je mediátor
- Mediátor je vyškolený profesionál, který za pomocí mediačních technik posouvá lidi v komunikaci tak, aby se vzájemně vyslyšeli, pochopili své zájmy a potřeby a porozuměli svým postojům.
- Mediátor je odpovědný za strukturu a obsah jednání, avšak samotnou dohodu tvoří účastníci mediace, tedy ti, kteří mezi sebou řeší konflikt.
- Zásadami mediátora by mělo být přistupovat ke všem zúčastněným stranám stejně, nehodnotit a nepřiklánět se na žádnou ze stran.
- Mediátor může být zapsaný, tzn. že složil odbornou zákonem stanovenou zkoušku na Ministerstvu spravedlnosti nebo na České advokátní komoře, nebo nezapsaný, který svou činnost vykonává na základě volné živnosti.
Cíl mediace
Cílem mediace je dosažení dohody – ale ne za každou cenu. Některé případy nejsou pro mediaci vhodné (pak je na místě řešit situaci jinak) a někdy se dohoda nemusí podařit (například kvůli velkým hodnotovým rozdílům). Přesto samotná účast může mít pozitivní vliv: porozumění, nový pohled, vyslyšení.
3 základní principy mediace
- Princip nestrannosti – mediátor zachovává neutrální postoj ke všem zúčastněným stranám. Nikomu nestranní a ani během mediačního řízení nehodnotí. Zároveň by mediátor neměl být vázán na žádnou ze stran, a to jak finančně, tak zájmově.
- Princip dobrovolnosti – účast je vždy dobrovolná. Nikdo mediaci nemůže nařídit. Účastník může proces kdykoliv dobrovolně ukončit, bez udání důvodů. Dobrovolnost platí i na témata, která se během mediace řeší.
- Princip mlčenlivosti – zapsaný mediátor je vázaný mlčenlivostí a nemůže nikomu podávat informace o obsahu mediačních jednání.
Jak probíhá mediační řízení
Mediace probíhá jako setkání mediátora s účastníky konfliktu většinou v neformálním prostředí. Na začátku mediačního sezení mediátor vysvětlí, co je to mediace a jaká mohou být očekávání, seznámí zúčastněné osoby s principy a pravidly, na kterých mediace stojí.
Připravte se, že mediační setkání bývají časově náročnější, někdy může jedno sezení trvat i dvě až tři hodiny.
Mediace probíhá formou rozhovoru mediátora s účastníky sezení. V rámci rozhovoru se mediace posouvá skrze jednotlivé fáze, které popisuji v následujícím odstavci. Více o průběhu se dočtete v článku Jaký je průběh mediace? Stručný průchod procesem.
Jaké jsou fáze mediace
- Úvod a seznámení se s mediací – Mediátor vysvětlí proces a principy.
- Zjišťování informací – Pomocí otázek a aktivního naslouchání získává mediátor přehled o situaci.
- Rozpracování témat – Mediátor se účastníky probere, co je potřeba řešit.
- Hledání řešení a vyjednávání – Společné hledání řešení, vyjednávání. Formulují se i pojistky pro různé situace, například:
- Dítě onemocní před přechodem k druhému rodiči – co se stane?
- Kdo z rodičů zůstane doma?
- Co sourozenec – zůstane nebo půjde dle plánu?
- Financování drahých kroužků – co když si to jeden rodič nemůže dovolit?
- Formulace dohody – Účastníci společně formulují závěrečnou dohodu.
Techniky mediace
Aby byl proces úspěšný, neobejde se mediátor bez využívání mediačních technik. Mezi ty patří aktivní naslouchání, pokládání otevřených otázek, vyjednání a další.
Mediátor by měl být schopen zvolit správnou techniku v návaznosti na průběh a vývoj mediace. Nevhodně zvolená technika může celý proces nejen zpomalit, ale i úplně zmrazit.
Techniky mediace se mohou lišit podle toho, jaký druh mediace mediátor praktikuje. V ČR je nejběžnější facilitativní mediace, dále existuje transformativní a evaluativní mediace.
Nařízená mediace
V českém prostředí může soud tzv. nařídit první setkání se zapsaným mediátorem. Děje se tak v případech, kdy soudce vyhodnotí, že by se případ mohl vyřešit dohodou. Soud však nenařizuje mediaci samotnou, ale pouze setkání, kde mediátor vysvětlí, co to je mediace a jaké může přinést výsledky. Na základě tohoto prvního setkání se strany rozhodnou, zda mediaci zkusí nebo ne. Podrobněji jsem tuto problematiku popsala v článku Když vás soud pošle na první setkání se zapsaným mediátorem.
Význam a využití mediace pro cílové skupiny
Mediace je využitelná v mnoha typech sporů.
- rodinné situace – rozvody, péče o děti,
- pracovní vztahy,
- dědická řízení a dělení majetku,
- obchodní spory,
- spotřebitelské spory,
- komunitní a sousedské konflikty.
V konečném důsledku ale vůbec nemusí jít o konflikty a spory, ale zkrátka o situace, kdy je komunikace náročná nebo je zacyklená. Mediátor pomáhá posunout komunikaci vpřed, odhalit potřeby zúčastněných stran a nahlédnout na problém z jiné perspektivy.
Tipy na závěr
Chcete vědět, jaké jsou výhody mediace a proč je pro mnohé spory vhodnějším řešením než soud? Přečtěte si článek Mediace versus soud.
Historii mediace a její vznik v ČR najdete v článku o mediaci a jejím vzniku v ČR.
Zvažujete, zda by mohla mediace pomoci i ve vaší aktuální situaci? Neváhejte se ozvat na bezplatnou konzultaci. Můžeme to nezávazně probrat.